S jistotou vám můžu říct, že bez podporujícího a přátelského prostředí to nejde. Pokud člověk/pedagog nevytvoří podporující prostředí, kde vás nebude veřejně zesměšňovat za chyby nebo na vás dokonce křičet, kde se vám ostatní nebudou za chybu smát, tak to prostě není možné. Když vás ovládne strach, můžete na papíře umět co chcete a klidně nejlíp ze všech, ale k čemu to je, když to pak prakticky nedokážete nijak využít? Proč tedy panikaříte před testem, když jste si mysleli, že danou problematiku už dobře ovládáte? Jste schopni automaticky tvořit věty bez toho, aniž byste si v hlavě složitě překládali každé slovíčko z češtiny do angličtiny?
Angličtina funguje jinak a pokud sledujete seriály, filmy, videa nebo posloucháte anglické písničky, můžete jednoduše vidět/slyšet, že anglické věty jsou často jiné, než jak byste je řekli v češtině. Pokud nic z uvedeného neděláte, doporučuji začít. Právě toto, pravidelný kontakt s angličtinou, vám pomůže se naučit v angličtině myslet a přepnout si mozek z češtiny do angličtiny bez zdlouhavého překládání jednotlivých českých slovíček.
(Kontaktem s angličtinou prosím nemyslím vyplňování cvičení v pracovním sešitě či pracovním listu tak, jak to bohužel ještě pořád ve školách chodí.)
Trvalo mi spoustu let pochopit, že změny můžu dosáhnout jen se zcela jiným přístupem. Každodenní kontakt s angličtinou je pro mě teď věc, za kterou jsem velmi vděčná a díky tomuto návyku se angličtina stala mojí součástí. Dříve bych si třeba nikdy nemyslela, že můžu být členem mezinárodní komunity lidí, kteří spolu sdílejí touhu se v angličtině neustále zdokonalovat a několikrát týdně spolu na tomto snu pracují.
Věřím, že když jsem to zvládla já, dokážu pomoct i vám. Pokud je vám něco z výše zmíněného známé, věřte, že v tom nejste sami. A věřte taky, že s tím dokážeme něco udělat. Jsem tu pro vás.
Angličtina není jen jazyk, je to klíč k otevírání dveří do nových příležitostí.